Informace o nás

Útulek „Dášenka“ zaštiťuje Liga na ochranu zvířat ČR, což je zájmová nezisková organizace, dobrovolné sdružení jednotlivých organizací ochránců zvířat. Byla založena začátkem roku 1990 akademickou malířkou Matyldou Dorazilovou v Praze. V současné době má Liga 10 pobočných spolků a působí po téměř celém území České republiky. V Jablonci nad Nisou byla založena a oficiálně zahájena činnost 14.10.1995 a jejími zakladatelkami jsou Dagmar Holanová se svojí dcerou Dagmar Kubištovou.

Přímá pomoc zvířatům v nouzi

Provádíme odchyty ztracených a opuštěných zvířata na  území města Jablonec n.N. dle řádné smlouvy. Z jiných měst a obcí přijímáme zvířata na základě osobního jednání se starostou obce.Velmi často jsou také týraná, zanedbaná a velmi vyděšená. Poskytujeme první pomoc zraněným zvířatům přímo v terénu a po nezbytném ošetření převážíme do veterinární ambulance MVDr. Jaromíra Baudyše a jeho kolegů. Poté zvířátko ubytujeme v našem útulku.
Společně s veterinárním inspektorem Krajské veterinární správy Liberec provádíme místní šetření a kontroly tam, kde je nahlášeno podezření z porušení zákona ochranu zvířat proti týrání a asistujeme při odebírání týraných zvířat jejich majitelům. V těchto případech úzce spolupracujeme s městskými a obecními úřady, městskou policií, policí ČR a hasiči. Daří se nám zveřejňovat otřesné i „méně závažné“ případy v regionálních i celoplošných médiích.


Jak to chodí v útulku

Od roku 1997 kdy byl náš útulek zřízen jím prošlo přes 4500 psů, 3800 koček a kolem 700 jiných zvířat. Každé zvíře přijaté do útulku projde základní veterinární prohlídkou, odčervením a odblešením. Po karanténě jsou psi očkováni první základní trojkombinací a následně přeočkováni a jako poslední dostávají vakcinu proti vzteklině.Štěňata a riziková skupina psů (podvyživení,nemocní) dostávají protillátky Canglob P a následně po 14 dnech se překvacinují již běžnou vakcinou.Všechny psy od roku 2020 čipujeme a registrujeme v registru Komory veterinárních lékařů. Dospělá zvířata odcházejí z útulku kastrovaná, mláďata jsou noví majitelé povinni nechat včas vykastrovat s nástupem dospělosti .Naši svěřenci mají non-stop  k dispozici tým veterinářů v jablonecké ordinaci MVDr.Jaromíra Baudyše.Akutní případy a operace  vozíme do jejich ordinace,drobná a méně závažná ošetření se provádí na vyšetřovacím stole v útulku. Zvířátka, která mají zanedbanou srst stříháme a koupeme. U některých chlupáčů je to sice několikahodinová úmorná práce, ale výsledek je úžasný. Šťastný výraz pejska, kterému jsme ulevili od zablešeného, slepeného a svědícího kožichu je pro nás jedinečným poděkováním.

Utulek je kompletně vytápěný,vybavený  vnitřními boxy pro psy a karanténí místností.Pro kočičky je k dispozici vnitřní voliéra a  karanténí boxy.

Nejvíce času nám zabere úklid. Desinfikují se všechny prostory, myjí se misky, pelíšky, kočičí záchůdky atd. Čtyřnozí obyvatelé se bezpochyby těší na krmení. Našim svěřencům dopřáváme kvalitní granule a konzervy. Dospělí pejskové mají hlavní chod jednou denně. Štěňata, nemocní nebo podvyživení psi dostávají i několikrát denně. Kočičky mají k dispozici granule po celý den. Během dne jim pak servírujeme ohřáté konzervy. Pravidelně si mlsné kočičí jazýčky pochutnávají na tvarůžku s vajíčkem. V průběhu dne se rozdávají pamlsky. Nejoblíbenější jsou piškoty .


Akce pro veřejnost a osvěta

Velmi důležitou činností Ligy na ochranu zvířat je osvěta a propagace ochrany zvířat. Chceme apelovat na všechny slušné lidi, aby nám pomohli postarat se o důstojný život zvířat na naší společné planetě. Proto pravidelně pořádáme tyto akce:

 • besedy ve školách
 • exkurze v útulku
 • den otevřených dveří v útulku
 • psochod "Po stopách Dášenky" jarní a podzimní výlety s pejsky z útulku
 • mikulášskou nadílku pro zvířátka v útulku
 • taneční zábavu pro přátele a milovníky zvířat
 • velikonoce s Dášenkou
 • den dětí s Dášenkou
 • soutěž o nejhezčího pejska „Jablonecký voříšek“

 

Kuriozitky

 

Kromě toho, že mnohdy řešíme otřesné případy týrání a zanedbání péče, vyjíždíme také doslova ke kuriózním odchytům, kdy se do nouzové situace dostane neobvyklé zvířátko. Zatoulaný mladý beránek v centru Jablonce utekl svému majiteli a po náročném odchytu skončil „Bedřich“, jak jsme ho pojmenovali, v útulku, kde strávil několik dní. Koza „Líza“ sice při odchytu spolupracovala, ale vrásky na čele nám udělalo její ustájení.Nakonec přečkala noc v garáži útulku a ráno si ji vyzvedl šťastný majitel.
V útulku se nám podařilo doslova odkojit dvě osiřelé kuny lesní, „Čipa a Dejlinku“, veverku „Vendulku“, kterou se pak podařilo vypustit zpět do volné přírody. Odchytili jsme také 56 netopýrů, kteří okupovali léčebnu pro dlouhodobě nemocné ve Smržovce. Nezaskočil nás ani odchyt 15 morčat vyhozených v lese, které jsme taktéž ubytovali v útulku a ve velmi krátké době pro ně našli nové domovy.
Doslova televizní hvězdou se stala vodní želva plavající v jablonecké přehradě. Po několika nepodařených odchytech se želvička zazimovala, přežila dlouho zimu a na začátku léta ji náhodně chytil rybář na háček. Reportáže o neobvyklém úlovky obletěly celou republiku.
Kromě občasných obyvatel našeho útulku, kterých je ještě celá řada, musíme vzpomenou na naše pravidelné ježčí klienty, se kterými se na jaře loučíme a vypouštíme je do světa. Zraněná volně žijící zvířata, např. srnky, ptáky, dravce, převážíme do záchranných stanic pro hendikepovaná zvířata, se kterými spolupracujeme.

 


Spolupracujeme

Máme zájem získávat zkušenosti a nové informace od kolegů z jiných ochranářských organizací a útulků. Proto se také navštěvujeme a předáváme si vzájemně zkušenosti. Zúčastňujeme se akcí pořádaných kolegy, například voříškiád. Jsem zváni na školení a semináře pořádané ochránci zvířat ze zahraničí, které mají již dlouholeté zkušenosti s ochranou zvířat.                                                                                                                                   

S umísťováním opuštěných zvířat do nových rodin nám pomáhají i média. Do útulku dvakrát do roka jezdí štáb České televize natáčet pořad „Chcete mě?“.

Pořad, který moderuje paní Marta Kubišová a pan Zdeněk Srstka je velmi úspěšný.

Akutní a zajímavé příběhy natáčíme s libereckým štábem TV Nova do televizních zpráv.Reportáže mají vždy obrovskou odezvu .


Cesta do nového domova

Pokud si zájemce chce z našeho útulku adoptovat zvířátko, musí splňovat tyto podmínky:

 

 • být starší 18-ti let
 • předložit občanský průkaz
 • podepsat smlouvu o náhradní péči
 • dodržovat podmínky psané ve smlouvě
 • uhradit umísťovací poplatek
 • trváme na seznamovací procházce zájemce s pejskem a u některých pejsků doporučujeme i více návštěv

 

Nový majitel zvířete svým podpisem stvrzuje, že souhlasí s provedením kontroly pracovníka útulku a že v případě porušení některé podmínky může být zvíře okamžitě odebráno. Kontroly provádíme namátkově, telefonicky nebo osobně a neohlášeně. Mnoho nových majitelů našich zvířátek se přijíždí do útulku pochlubit, jak se o svého čtyřnohého kamaráda starají. Také nám posílají pohlednice a dopisy s fotkami, ze kterých máme pochopitelně velkou radost.

Mnoho zvířat našlo nové domovy díky  FB stránce našeho útulku,kam vkládáme pravidelnou nabídku a aktuální dění.

Zde komunikujeme se zájemci  o adopci a osvojiteli našich svěřenců.